Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 2 minuty.
Wezwanie serwisu wiąże się nie tylko z przymusowym postojem klimatyzatora, ale i z wydatkiem. Co możesz zrobić, żeby samodzielnie wykluczyć poważniejszą usterkę. Przeczytaj ten artykuł i pomyśl, które z tych pomysłów sprawdzą się w Twoim wypadku.
Najczęściej nasi klienci zgłaszają, że klimatyzator nie chłodzi tak jak kiedyś lub dziwnie z niego pachnie. To prawda, że czasami wynika to z braku czynnika chłodniczego, brakiem gruntownego umycia wnętrza czy poważniejszą usterką poszczególnych elementów klimatyzatora (np. płyta sterująca funkcjami klimatyzatora).
Zanim wezwiesz serwis możesz wykluczyć niektóre potencjalne przyczyny usterki.
Mimo, że najprostszy do usunięcia, to najłatwiejszy do przeoczenia. Brudny filtr zmniejsza przepływ powietrza przez klimatyzator, co sprawia że wentylator musi wejść na większe obroty. Powoduje to większe zużycie energii elektrycznej oraz skrócenie okresu żywotności sprzętu.
Jak wyczyść filtr? Wystarczy otworzyć przedni panel klimatyzatora, wyciągnąć filtr lub filtry, umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń a następnie osuszyć.
Ustawienie pilota lub sterownika
Dobrze skonfigurowana praca klimatyzacji pozwala ograniczać koszty energii elektrycznej. Dobrze ustawione sterowniki - czy to naścienne, czy w formie pilota - pozwalają chłodzić lub ogrzewać pomieszczenia, gdy jest to potrzebne.
Jak ustawić sterowniki lub pilot? Nie jednego szablonu na to. Musisz zapoznać się z instrukcją producenta. Ale na pewno uważaj na to jaki tryb ustawiasz oraz jakie do niego żądasz temperatury.
Jeżeli wywiewane powietrze pachnie stęchlizną, sprawdź czy koniec rurki odprowadzającej skropliny zwisa swobodnie i czy nie jest niczym zatkany.
Niektórzy użytkownicy klimatyzacji w mieszkaniach wkładają końcówkę rurki do pojemnika umieszczonego na balkonie obok agregatu. Nic się nie będzie dziać, gdy rurka będzie poprowadzona ze spadkiem oraz nie będzie zanurzona w wodzie. Warto też regularnie opróżniać pojemnik.
Ciągła praca klimatyzatora może przeciążyć obwód elektryczny. Nie powinno to się zdarzyć, gdy klimatyzator został założony na osobnym obwodzie elektrycznym z dedykowanym wyłącznikiem nadprądowym (producenci zalecają wyłącznik z symbolem „C”).
Czasami klimatyzator jest podłączony na kablu z wtyczką do gniazdka, gdzie są już podłączone inne sprzęty elektryczne. Generalna zasada w takiej sytuacji brzmi: „Jedno gniazdko – jedno urządzenie”.
Gdy ciągle jednak włącza się wyłącznik, może to wskazywać na poważniejszy problem, np. źle dobrany wyłącznik czy zawilgocone lub źle zamontowane przewody kablowe. W takim wypadku należy wezwać serwis.
Powyższe kroki pozwolą na samodzielne dbanie o klimatyzację. Nie zastąpią one jednak regularnej kontroli. Kliknij w zakładkę "Kontakt" i zadzwoń po nasz serwis.
Wróć do Bazy wiedzy
biuro@hurtklima.com
+48 602 196 898
+48 530 800 549
ul. Sobieskiego 64a lok 227
Sosnowiec 41-200
wszelkie prawa zastrzeżone