Wentylacja - przepisy prawne

23 września 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 2 minuty.

Czy możesz sobie ot tak zainstalować centralę wentylacyjną? W tym artykule zbierzemy wszystkie przepisy prawne dotyczące montażu wentylacji w domkach jednorodzinnych. 


Centrala to nie tylko urządzenie, które pompuje powietrze do pomieszczenia i wymienia zużyte. Razem z wyborem centrali należy przemyśleć w jaki sposób powietrze będzie doprowadzane do poszczególnych pomieszczeń a jak wyprowadzane.

Wymaga to już znajomości podstaw projektowania wentylacji. Jeżeli nie czujesz się pewny, lepiej wydaj kilkaset złotych więcej i zamów projekt wentylacji. Oczywiście unikaj takich specjalistów, którzy zaprojektują na "kolanie" i nawet nie pofatygują się zrobić wizję lokalną. 

Projektant musi stosować się do przepisów prawa oraz ustalonych norm. Kluczowe dla niego są przepisy podane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozdział 6 szczególnie powinien interesować nie tylko projektantów, ale i montażystów. Pokrótce omówimy poszczególne paragrafy. 

Podczas czytania poniższych komentarzy należy pamiętać, że są pisane pod wentylację w domkach jednorodzinnych i nie mają charakteru wykładni prawa, chociaż są oparte na komentarzach specjalistów. 

§ 147 - ogólne wytyczne dla wentylacji i klimatyzacji. Ogólnie mówiąc, jeżeli można do pomieszczenia doprowadzić świeże powietrze, na przykład przez otwarcie okien, to nie ma obowiązku instalowania wentylacji mechanicznej. 

Szczególnie należy zwrócić uwagę na słowo "czystość", co w praktyce oznacza, że należy tak zaprojektować układ wentylacji, żeby można było skontrolować i wyczyścić wnętrze kanałów. Obliguje to również użytkownika do dbania o regularną konserwację urządzenia. 

§ 148 - w przypadku domków jednorodzinnych to do projektanta należy decyzja, jaki rodzaj wentylacji zaproponować. 

§ 149 - chodzi o to, żeby pamiętać, żeby ile powietrza zostało wprowadzone do pomieszczenia, to tyle trzeba z niego wyprowadzić w przeliczeniu na osobę. Skrajności pod tym względem wpływają na koszty użytkowania budynku.  

§ 150

§ 151

§ 152

§ 153

§ 154

§ 155

Montaż

 

Serwis

Prawodawstwo polskie nie określa precyzyjnie częstotliwości przeprowadzania kontroli przewodów wentylacyjnych. Praktyka pokazuje, że polskie firmy przeprowadzają kontrole zgodnie z zaleceniami producenta systemu wentylacji. Dopiero wyniki tej kontroli pozwalają ustalić czy oraz w jakim zakresie należy przeprowadzić czyszczenie przewodów wentylacyjnych oraz urządzeń wchodzących w ich skład.

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone