Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 5 minut.
Panuje przekonanie, że pompy ciepła to rozwiązanie, które najlepiej zastosować wyłącznie w nowych budynkach. W tym artykule obalimy kilka mitów na ten temat.
Mit: Pompy ciepła nie są w stanie zapewnić wystarczająco wysokiej temperatury.
Fakt: Wyniki badań pokazują, że pompy ciepła potrafią utrzymać komfort cieplny w starszych budynkach, jednocześnie efektywnie pracując. Typowe pompy ciepła zwykle wytwarzają temperatury 55-60°C. Na rynku dostępne są również pompy ciepła z naturalnym czynnikiem roboczym takim jak propan, które osiągają temperaturę 70°C. Przykładem może być Frapol Prime.
Mit: Pompy ciepła nie są w stanie zapewnić odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniu.
Fakt: W wielu przypadkach starsze systemy grzewcze, a zwłaszcza grzejniki są mocno przewymiarowane. Aby działanie pompy ciepła było efektywne, warto dokonać drobnych zmian, takich jak wymiana drzwi, stolarki okiennej oraz pojedynczych grzejników na niskotemperaturowe. Uszczelni to obiekt i pozwoli na dobranie pompy ciepła o niższej mocy, a to oznacza bardziej ekonomiczne rozwiązanie.
Mit: Przy instalacji pompy ciepła muszę mieć ogrzewanie podłogowe.
Fakt: Z przeprowadzonych badań wynika, że pompy ciepła bardzo dobrze radziły sobie z grzejnikami. Część opisywanych instalacji osiągała średnie wartości temperatury zasilania przewyższające 45°C. A większość instalacji pomp ciepła pracujących w połączeniu z grzejnikami osiągała średnie temperatury poniżej 40°C.
Mit: Pompy ciepła nie ogrzeją mi domu wystarczająco podczas mroźnych dni.
Fakt: Wyniki analizy danych pomiarowych powietrznych pomp ciepła pokazały, że średnio z jednej kilowatogodziny energii elektrycznej, pompy ciepła zapewniały ponad dwukrotnie więcej ciepła. Na rynku są dostępne pompy ciepła, które mogą pracować w temperaturze -25°C bez pomocy grzałki.
Mit: W czasie mrozów trzeba pompę ciepła wspomagać grzałką elektryczną, a to podnosi koszty użytkowania.
Fakt: Badania pokazały, że udział energii elektrycznej zużytej przez grzałki w powietrznych pompach ciepła średnio wyniósł zaledwie 2,8%. W połowie wszystkich badanych instalacji w ogóle nie zarejestrowano pracy grzałek. To pokazuje, że nawet jeśli grzałki elektryczne będą musiały pracować, nie wpłynie to znacząco ani na efektywność instalacji, ani na koszty ich działania. Udział grzałek elektrycznych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej często wynosi nie więcej niż 1%. Niektórzy klienci postanowili zostawić w rezerwie dodatkowe źródło ciepła takiej jak kocioł lub elektryczny podgrzewacz wody użytkowej.
Mit: Jeśli zainstaluję pompę ciepła przed termomodernizacją budynku, wtedy będzie ona przewymiarowana.
Fakt: Przewymiarowanie najczęściej nie stanowi znaczącego problemu technicznego, ponieważ większość modeli pomp ciepła posiada sprężarkę inwerterową. Umożliwia ona elastyczne dopasowanie działania pompy do zmieniających się warunków bez szkody dla jej efektywnej pracy. Oczywiście najlepiej jest przeprowadzić termomodernizację, a następnie zainstalować pompę ciepła. Nie jest to jednak warunek, który wyklucza montaż pompy ciepła.
Jeżeli potrzebujesz więcej szczegółów jak dobrać oraz użytkować pompę, a wolisz sam zbadać temat, to kup naszego ebooka. Wolisz kontakt twarzą w twarz? Kliknij na zakładkę Kontakt i umów się na wizytę.
Wróć do Bazy wiedzy
biuro@hurtklima.com
+48 602 196 898
+48 530 800 549
ul. Sobieskiego 64a lok 227
Sosnowiec 41-200
wszelkie prawa zastrzeżone