Pompy ciepła - rodzaje

21 września 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 1 minutę.

W tym artykule poznasz dwa pojęcia odnoszące się do rodzajów pomp ciepła. I przekonasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze.


Zacznijmy od jednostki typu split. Słowo split pochodzi z języka angielskiego znaczy „rozdzielić”. Odnosi się do urządzenia składającego się z dwóch części. W przypadku pompy ciepła część zewnętrza to serce całego układu. Tam znajduje się sprężarka, której praca pozwala podgrzać wodę na cele grzewcze lub cwu. Proces podgrzewania wody odbywa się w części wewnętrznej. Obie jednostki są połączone rurami chłodniczymi.  

Z monoblokiem sprawa jest bardziej złożona, chociaż samo urządzenie ma prostą konstrukcję. Słowem monoblok określa się rzecz utworzoną z jednego kawałka jakiegoś materiału. Pompa ciepła typu monoblok to jedno urządzenie, w którym znajduje się sprężarka oraz rury chłodnicze. Wszystko jest szczelnie zapakowane. Do niej doprowadza się rury z wodą, które następnie można podłączyć na przykład do podgrzewacza wody czy zaworu trójdrożnego przełączającego ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. 

Oba typy są popularne i oba mają zalety i wady. Najbardziej interesujące klienta to niezawodność i cena. W przypadku niezawodności to pompa ciepła typu split może nie być efektywna, gdy zawali montażysta i źle podłączy rury chłodnicze. W przypadku monobloka problemu nie ma, bo wszystko jest montowane w fabryce. Jeżeli chodzi o cenę, to monoblok jest zdecydowanie droższy od splita. W naszej ofercie mamy sprawdzoną pompę ciepła typu monoblok. 

Jeżeli chcesz bliżej zbadać temat i wybrać odpowiednią dla siebie pompę ciepła, to kup naszego ebooka. Za cenę jednej pizzy otrzymasz dostęp do starannie wyselekcjonowanej wiedzy podanej w przystępny sposób. Między innymi dowiesz się, co wziąć pod uwagę podczas wyboru oraz późniejszego montażu.

Jeżeli już zdecydowałeś się na zakup pompy, to kliknij w zakładkę Kontakt i umów się na wizytę obmiarową. 

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone