Pompa ciepła a przepisy prawa

08 września 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 2 minuty.

Czy podczas montażu pompy ciepła należy uwzględnić jakieś przepisy prawa? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.


Krótko mówiąc, zależy od rodzaju pompy ciepła.

Najbardziej popularna pompa ciepła powietrze-woda typu monoblock lub split, której działanie opiera się na poborze energii z powietrza jest też najbardziej wdzięczną do montażu. Dlaczego? 

Montaż takiej pompy nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę, chyba że montujemy  w budynku wpisanym do rejestru zabytków. Wtedy należy uzyskać zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Z doświadczenia wiemy, że w takim wypadku trzeba odłożyć polskie kombinatorstwo i traktowanie urzędników jako zło konieczne i uczciwie przedstawić do wglądu projekt prac. Rozmowa i wypracowanie wspólnego stanowiska zdziała naprawdę dużo. 

W przypadku pomp ciepła pracujących na czynnikach chłodniczych może zaistnieć konieczność zgłoszenia urządzenia do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO). Głównie to dotyczy pomp ciepła pracujących na takich czynnikach jak R-410A, R-407C i R-32, których ilość przekracza ustalone przez prawodawcę wartości.

W detalicznej sprzedaży dla przeciętnego Kowalskiego są głównie dostępne pompy pracujące na czynniku R-32, a producenci pomp robią wszystko, żeby ilość takiego czynnika mieściła się w granicach do 2,4 kg. Gdyby była większa, wymagałoby to zgłoszenia urządzenia do CRO. Dużą popularnością cieszą się też pompy pracujące na propanie. W naszej ofercie mamy takie pompy. 

W przypadku gruntowych pomp ciepła oraz wodnych sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga uzyskania pozwoleń na dokonanie odwiertu w gruncie oraz szczególne korzystanie z wód gruntowych. W związku z tym koszt takiej pompy jest o wiele wyższy, niż w przypadku pompy ciepła powietrze - woda. 

Jeżeli potrzebujesz więcej szczegółów jak dobrać oraz użytkować pompę, a wolisz sam zbadać temat, to kup naszego ebooka. Wolisz kontakt twarzą w twarz? Kliknij na zakładkę Kontakt i umów się na wizytę. 

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone