Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 2 minuty.
Stoisz przed dylematem: masz jeszcze sprawny kocioł grzewczy, a chcesz zamontować pompę ciepła. Co możesz zrobić z kotłem? W tym artykule podpowiadamy możliwe rozwiązania.
Krótko mówiąc możesz albo go zostawić jako awaryjne źródło ciepła, albo zdemontować i komuś sprzedać.
Dlaczego warto zostawić? Krótko mówiąc w razie W. Pompa ciepła produkuje ciepło korzystając z powietrza, ale komponenty które do tego służą potrzebują prądu. Jak zabraknie prądu, to pompa nie będzie działać. Dlatego niektórzy dodatkowo montują panele fotowoltaiczne, żeby się pod tym względem zabezpieczyć.
Poza tym pompa ciepła podczas naprawdę niskich temperatur może niedostatecznie ogrzać budynek. Poniżej pewnej temperatury na zewnątrz spada je wydajność i trzeba się wspomóc dodatkowym źródłem ciepła. W Polsce takie dni można policzyć na palcach dwóch rąk. Wystarczy więc zamontować dodatkową grzałkę elektryczną, która dogrzeje medium. Ale odczuwanie zimna to sprawa osobista, więc jeżeli jesteś zmarzluchem to może lepiej zostaw kocioł.
Tytułem ostrzeżenia. Jeżeli korzystasz z dofinansowania z programu Czyste powietrze, to musisz wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe lub całkowicie wycofać je z użytku. Niektórzy kombinują, że sobie zostawią piec kaflowy . Owszem mogą zostawić, ale ma być trwale odłączony od przewodu kominowego, co musi być potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego.
Teraz powiedzmy, dlaczego warto pozbyć się dodatkowego źródła ciepła. Ma to związek z działaniami Unii Europejskiej na rzecz ograniczenia spalania paliw kopalnych i przejścia na źródła odnawialne. Aktualna sytuacja na rynku paliw oraz wojna Rosji na Ukrainie wymusza wdrożenie rozwiązań uniezależniających od gazu płynącego z Rosji. Docelowo w 2029 roku nie będą już dostępne na rynku kotły na paliwa kopalne. Po zakończeniu użytkowania urządzenia nie będzie wtedy możliwości zakupu nowego (samodzielnego) kotła na paliwo kopalne.
Trzeba więc wziąć pod uwagę to, że za kilka lat nie będzie można kupić kotła na paliwo kopalne (gaz, olej, węgiel). Przyjmuje się, że przy regularnej konserwacji i przeglądach serwisowych kotły na paliwo stałe pociągną 15-20 lat. Prosta matematyka może pomóc podjąć decyzję, co zrobić. Pamiętaj, że razem ze zmianą źródła ciepła trzeba będzie dostosować do niego obecną instalację, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem prostej w obsłudze pompy ciepła, kliknij tutaj i zamów. Jeżeli potrzebujesz pomocy w przeprowadzeniu przez cały proces od doradztwa po montaż pompy, zadzwoń i umów się na wizytę obmiarową.
Wróć do Bazy wiedzy
biuro@hurtklima.com
+48 602 196 898
+48 530 800 549
ul. Sobieskiego 64a lok 227
Sosnowiec 41-200
wszelkie prawa zastrzeżone