Jak wygląda serwis klimatyzacji?

29 sierpnia 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 5 minut.

Niestety, podobnie jak inne urządzenia AGD, klimatyzatory mogą się psuć. Kluczem do dłuższej żywotności będzie regularny serwis. Jak wykwalifikowani serwisanci z naszej firmy zadbają o Twój klimatyzator?


Dlaczego warto zamówić serwis?

Regularna konserwacja nie tylko umożliwia swobodny przepływ chłodnego powietrza, ale pozwala zaoszczędzić na kosztach energii, ponieważ po takich zabiegach klimatyzator działa wydajniej. Przedłuża jego żywotność i zapobiega przedwczesnym kosztownym naprawom czy wymianą.

Twój klimatyzator wymaga co najmniej serwisu nie rzadziej niż 1 raz w roku. Najlepiej przed rozpoczęciem sezonu letniego. 

Co głównie robimy podczas serwisu?

Krótko mówiąc, najpierw włączamy klimatyzator w trybie chłodzenia na kilka minut i wsłuchujemy się w pracę jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. W tym czasie sprawdzamy poprawność działania łopatek kierujących strumieniem powietrza. Po upływie kilku minut sprawdzamy temperaturę wywiewu z jednostki wewnętrznej.

Jeżeli temperatura wywiewu z jednostki wewnętrznej jest w dobra (na przykład taka jak na zdjęciu obok), odłączamy jednostkę od sieci (wtyczka lub opuszczenie wyłącznika nadprądowego w rozdzielni) i przystępujemy do serwisu urządzenia.

Jeżeli jest powyżej 12 stopni lub wentylator jedynie mieli powietrze a nie chłodzi, przystępujemy do kontroli wzrokowej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej pod kątem czystości oraz kontroli szczelności instalacji. 

Jeżeli jest wszystko ok z urządzeniem, to podczas jego serwisu:

Sprawdzamy stan filtra powietrza. Zawsze myjemy go pod bieżącą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Zatkany filtr powietrza zmniejsza wydajność urządzenia, co prowadzi do szybszego zużycia jego ruchomych elementów. Nie mówiąc, że brudny filtr nie wychwytuje pyłków czy innych śmieci z powietrza przepuszczanego przez wnętrze klimatyzatora. Obok przedstawiono zdjęcie filtra pokrytego pyłem wytworzonym podczas szlifowania otynkowanych ścian podczas remontu. 

Myjemy wymiennik jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Podczas mycia jednostki wewnętrznej zakładamy specjalną osłonę do mycia, żeby nie uszkodzić elementów wykończeniowych mieszkania. Podczas mycia weryfikujemy przy okazji pracę turbiny wentylatora. W jaki sposób? Patrzymy, czy swobodnie się obraca podczas skierowania na niego strumienia wody. 

W razie potrzeby prostujemy lamele na obu wymiennikach specjalnym grzebieniem. Na zdjęciu obok przedstawiono przykładowy wygląd wymiennika ciepła w agregacie uszkodzonego przez ptaki. Górna część jest już po zabiegu prostowania lameli.  Zadbanie o ten szczegół ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu swobodnego obiegu powietrza a w konsekwencji dobrej wydajności urządzenia.

Sprawdzamy również, czy jednostka zewnętrzna jest stabilnie przymocowana do podłoża. Szczególnie zwracamy uwagę na stan wsporników pod kątek ognisk rdzy oraz czy wszystkie śruby mocujące są dobrze dokręcone. Czasami w wyniku pracy agregatu nakrętki się luzują, co może doprowadzić nawet do tego, że agregat się zsunie ze wsporników. 

W przypadku zastosowania grawitacyjnego odprowadzania skroplin, sprawdzamy drożność rurki oraz ją dezynfekujemy. Jeżeli została zamontowana pompka skroplin, czyścimy jej zbiorniczek z pływakiem. Obok na zdjęciu przedstawiono stan zbiorniczka bez regularnego czyszczenia. Sitko łatwo się zatyka przez pyłki, co wpływa na wydajną pracę urządzenia. Brak regularnego czyszczenia może doprowadzić nawet do spalenia pompki i jej kosztownej wymiany. 

Na koniec sprawdzamy stan podłączenia elektrycznego. Zwracamy uwagę, czy przewody nie są obluzowane lub przepalone. Czasami wystarczy dokręcić śrubki na listwie zaciskowej. Sprawdzamy również, czy wszystkie elementy metalowe nie są skorodowane oraz zawilgocone. 

Papierkowa robota

Po zakończeniu serwisu uzupełniamy książkę serwisową dostarczoną przez producenta. Od regularnych serwisów i dokładnych wpisów do książki zależy, czy w przypadku awarii klimatyzatora producent uzna naszą gwarancję. 

To o czym napisaliśmy nie jest wzięte z powietrza, a zdjęcia - nie są zaaranżowane. Pochodzą one z naszych serwisów. Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i przekonał do regularnego serwisowania klimatyzatora, kliknij w zakładkę "Kontakt" i zadzwoń po nasz serwis.

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone