Inteligentny dom a klimatyzacja. Część 2: zasada działania

19 sierpnia 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 5 minut.

W tym artykule wyjaśnimy jak wygląda ścieżka komunikacji między klimatyzatorem a systemem inteligentnego domu. Odpowiemy również na pytanie - czy takie komplikacje są Tobie w ogóle potrzebne.


Wprowadzenie

W poprzednim artykule omówiliśmy z grubsza, czym jest system inteligentnego budynku oraz czy jego praca obejmuje kontrolę parametrów klimatyzatora.

Dzisiaj pokażemy, jak wygląda ścieżka komunikacji między klimatyzatorem a systemem inteligentnego domu. Omówimy to na przykładzie popularnego systemu BMS.

Czym jest BMS?

BMS to skrót od angielskiego sformułowania Building Management System. Jak wspomnieliśmy wcześniej jest to zautomatyzowany system, który umożliwia zarządzaniem wszystkimi urządzeniami i systemami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu. Można go wykorzystać do osobnego zarządzania instalacją oświetleniową, grzewczą, alarmową, czy klimatyzacyjną, a nawet spięcie wszystkich tych systemów tak, żeby powstał tzw. Smart House, czyli inteligentny dom.

Z grubsza system ten kontroluje trzy typy instalacji:

  • Zarządzanie funkcjami technicznymi budynku (w skrócie BAS - Building Automation System)

  • Zarządzanie bezpieczeństwem (w skrócie SMS - Security Management System)

  • Zarządzenie energią (w skrócie EMS - Energy Management System)

Z tego prostego schematu wynika, że system rzeczywiście może podnieść komfort użytkowania budynku. W tym artykule nie będziemy się zajmować wszystkimi. Skupimy się na instalacji klimatyzacyjnej.

BMS a klimatyzacja – przykładowa konfiguracja

Wyobraź sobie, że planujesz zamontować BMS w jednopiętrowym domku jednorodzinnym. Założyłeś, że dla potrzeb twojej rodziny wystarczą 4 klimatyzatory w każdym pomieszczeniu, w którym przebywają domownicy. Sam sterownik naścienny, który będzie regulował pracę jednostek tobie nie wystarcza. Chcesz to spiąć z systemem wentylacji, ogrzewania oraz rolet zewnętrznych, które będą kontrolowane przez BMS. Jak to zrobisz?

Niezbędne komponenty BMS – protokół komunikacji

Typowa ścieżka komunikacji między klimatyzatorem a BMS wygląda następująco:

JEDNOSTKA <–> STEROWNIK NAŚCIENNY <–> PROTOKÓŁ KOMUNIKACJI <–> SYSTEM BMS.

Dodajmy, że wielu producentów oferuje protokół komunikacji, który może regulować pracę wielu podłączonych klimatyzatorów. Świetnie się to sprawdza w biurowcach i hotelach, gdzie klimatyzatorów jest więcej niż 10. Jeden z producentów oferuje protokół, który jest w stanie sterować pracą nawet 256 podłączonych jednostek.

Ale czym jest protokół komunikacji? Krótko mówiąc jest to niewielkie urządzenie, do którego podłącza się przewody biegnące do sterownika jednostki i do systemu. Przez te przewody system BMS, który najczęściej mieści się w niewielkiej szafce sterowniczej umiejscowionej w pomieszczeniu technicznym obiektu, przesyła sygnał do protokołu komunikacji. Następnie sygnał idzie do sterownika klimatyzatora.

Niezbędne komponenty BMS – czujniki

Skąd system BMS „wie” co i jak włączyć? System BMS sterując pracą poszczególnych urządzeń i systemów bazuje na czujnikach, które informują go o parametrach pracy, warunkach panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku, stanie otwarcia okien, ruchu użytkowników. Nawet gdy jakiś domownik zapomni wyłączyć piekarnika lub wyciągnąć wtyczkę od żelazka. W przypadku klimatyzacji, protokół komunikacji jest podłączony do sterownika. Do sterownika spływają wszystkie potrzebne informacje z czujników zainstalowanych w jednostce wewnętrznej. Ilość takich danych zależy od modelu klimatyzatora i zainstalowanych w nim czujników.

W niektórych wypadkach można pod jeden protokół podpiąć np. klimatyzator, rolety lub centralne ogrzewanie, dzięki czemu można jednocześnie zaplanować włączenie klimatyzatora, wyłączenie ogrzewania i opuszczenie rolet, żeby światło słoneczne w największy skwar nie ogrzewało pomieszczenia.

Przemyśl i zaplanuj – czy nie możesz prościej?

No cóż, brzmi świetnie, ale czy tak rozbudowany system będzie tobie w ogóle potrzebny? Wyobraź sobie, że do malucha wkładasz silnik BMW. Może zabłyśniesz na dzielnicy, ale czy rzeczywiście wykorzystasz cały potencjał drzemiący w mocy tego silnika?

Podobnie jest ze systemem inteligentnego domu. System ten znakomicie się sprawdza w nowoczesnych biurowcach i hotelach. W przypadku domów jednorodzinnych trzeba to dokładnie przemyśleć, ponieważ zaangażowanie specjalisty kosztuje, nie mówiąc o komponentach do instalacji. Przemyśl, czy naprawdę nie wystarczy tobie zwykły sterownik naścienny regulujący pracę wszystkich klimatyzatorów oraz dedykowana przez producenta aplikacja w telefonie lub smartfonie.

Przemyśl i zaplanuj – czy każdy klimatyzator się nadaje?

Weź też pod uwagę następujący czynnik: Obecnie wiele nowych modeli ma możliwość nawiązania współpracy z systemem inteligentnego domu. Starsze – niestety nie. W wypadku nowych urządzeń warto wcześniej ustalić, czy wybrany model klimatyzatora będzie współpracować z planowanym lub zamontowanym już systemem BMS. Większość producentów ma w swojej ofercie protokoły komunikacji, które współpracują z BMS. W następnym artykule przybliżymy niektóre z nich.

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 538 417 009

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone