Inteligentny dom a klimatyzacja. Część 1: wprowadzenie

19 sierpnia 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 5 minut.

Wielu klientów, którzy planują wybudować dom i myślą o zautomatyzowaniu pracy instalacji w nim zamontowanych, zastanawia się, czy obejmuje to również pracę klimatyzatora? I co najważniejsze, czy można to zgrać z instalacją grzewczą? Ten artykuł rozpocznie cykl, w którym odpowiemy na te pytania.


Wprowadzenie

Szybko rozwijająca się technologia w założeniu ma ułatwiać ludziom życie. I tak jest. Ale ma też jeszcze jedną zaletę – automatyzacja procesów pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a użytkownik może wtedy zająć się czymś innym.

Wielu klientów, którzy planują wybudować dom i myślą o zautomatyzowaniu pracy instalacji w nim zamontowanych, zastanawia się, czy obejmuje to również pracę klimatyzatora? I co najważniejsze, czy można to zgrać z instalacją grzewczą?

Ten artykuł rozpocznie cykl, w którym odpowiemy na te pytania. Na początku powiedzmy jakie są założenia systemu, który funkcjonuje pod nazwą „Inteligentny dom” lub „Smart Home” oraz czy można do niego podłączyć klimatyzację.

Inteligentny dom – co to?

Z czym Ci się kojarzy fraza „Inteligentny dom”? Z budynkiem wyposażonym w superkomputer z tysiącem czujników? Dom, w którym maszyny wszystko robią za ciebie – gotują, sprzątają, wyprowadzają psa? Nie, system inteligentny dom nie zwalnia z myślenia i pracy w domu. Więc czym jest?

Angielska nazwa tego systemu to Smart Home – „Sprytny dom”. To zbiór popularnych i powszechnie znanych urządzeń, połączonych w jeden wspólny, łatwy do ogarnięcia system ułatwiający życie mieszkańcom. W naszych warunkach obsługiwany z pozycji tableta na ścianie lub smartfona. Na zachodzie to system sterowany głosem (Amazon Alexa, Asystent Google).

Producenci prześcigają się w proponowaniu systemów, którymi łatwo będziesz mógł zarządzać domem z ekranu tableta lub smartfonu. System wykorzysta zamontowane czujniki bezprzewodowe, sensory, żarówki z podłączeniem do wi-fi. Dzięki temu ustawisz system pod swoje przyzwyczajenia i dziwactwa.

Czego wymaga instalacja systemu?

System inteligentnego domu może opierać się na kablach i przewodach, ale warto pamiętać, że najpierw je trzeba zamontować, co wymaga kucia w ścianach. Lepiej to zrobić w fazie remontu lub budowy. No i przy przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania, to kabli nie wyrwiesz i nie zabierzesz ze sobą.

Jest na to rozwiązanie. Dostępne na rynku są systemy bezprzewodowe, komunikujące się z komponentami instalacji za pośrednictwem Wi-Fi czy Blueatooth. Dzięki temu będziesz mógł dowolnie przemieszczać i montować komponenty tego systemu w różnych punktach obiektu.

Czy użytkowanie systemu wymaga specjalistycznej wiedzy?

Sam montaż oraz konfiguracja systemów zainstalowanych w budynku do Smart Home wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, za co trzeba oczywiście zapłacić. Ale efekt finalny jest całkowicie przyjazny dla użytkownika. Producenci oferują jasne systemy zarządzania z intuicyjnym interfejsem. Jak już wspomnieliśmy osobiste ustawienia i kontrolę poszczególnych systemów budynku przeprowadzisz z poziomu tableta czy smartfonu.

Klimatyzacja pod tym działa?

Większość producentów jako standardowe wyposażenie jednostki wewnętrznej udostępnia moduł Wi-Fi, z którym komunikuje się za pomocą aplikacji. Niektórzy producenci bazują na ogólnodostępnych aplikacjach, inni mają własne. Istnieje również możliwość podłączenia jednostki do systemu Smart Home. Ale wymaga to trochę więcej zachodu. Dlaczego?

Aby to wyjaśnić, musimy z grubsza omówić, jaka jest ścieżka komunikacji między klimatyzatorem a systemem inteligentnego domu. Ale to już zrobimy w kolejnym artykule.

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone