Ile prądu zużywa klimatyzacja?

27 sierpnia 2021

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 2 minuty.

Ciągłe podwyżki prądu przyprawiają o zawrót głowy i z drżeniem palca klikamy na pilota od klimatyzatora. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? W tym artykule podamy przepis na obliczanie, ile zapłacimy za prąd przy używaniu klimatyzatora.


Od czego musisz zacząć? Od ustalenia, jakiej mocy masz klimatyzator. Najczęściej podaje się ją w jednostce kW (kilowat). 

Następnie popatrz na specyfikację techniczną modelu zamontowanego na Twojej ścianie. Możesz skorzystać z danych zamieszczonych w instrukcji lub na stronie internetowej producenta. Jaki jest nominalny pobór mocy dla wybranego modelu? Pamiętaj, że producenci podają te wartości w watach lub kilowatach. 

Ustal, jak długo pracuje klimatyzator w ciągu doby. Spróbuj wyciągnąć średnią z całego tygodnia. 

Gdy już to zrobiłeś, to teraz możesz policzyć dobowy pobór prądu tego urządzenia dla funkcji chłodzenia lub grzania według poniższego wzoru:

zużycie prądu w ciągu doby = czas pracy klimatyzatora x nominalny pobór mocy

Następnie wynik tego obliczenia pomnóż przez jednostkową cenę energii elektrycznej Twojego dostawcy. Wyjdzie ci zużycie dobowe prądu. Teraz pomnóż to przez ile dni w miesiącu, w którym będziesz używać klimatyzator.

Pamiętaj, że wynik który ci wyszedł ma jedynie w przybliżeniu pokazać, ile miesięcznie zapłacisz za prąd używając klimatyzacji. 

Klimatyzatora, podobnie jak innych urządzeń elektrycznych w Twoim domu (pralka, żelazko, suszaka do włosów), nie używasz codziennie przez cały rok. Będą takie dni czy tygodnie, gdy nie będziesz musiał używać klimatyzacji. Poza tym klimatyzator nie pracuje w jednostajnym trybie, więc pobór prądu nie jest stały. Ale o  tym poczytasz więcej tu.

Jeżeli mimo tego przewodnika masz więcej pytań, kliknij w zakładkę Kontakt i umów się na wizytę obmiarową. Z chęcią poprowadzimy Ciebie przez cały proces doboru klimatyzatora. 

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone