01 April 2022

Najczęstsze awarie klimatyzacji

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji?

Brudny filtr.

Mimo, że najprostszy do usunięcia, to najłatwiejszy do przeoczenia. Brudny filtr zmniejsza przepływ powietrza przez klimatyzator, co sprawia że wentylator musi wejść na większe obroty. Powoduje to większe zużycie energii elektrycznej oraz skrócenie okresu żywotności sprzętu.

Problem z ustawieniem pilota bezprzewodowego, sterownika przewodowego, aplikacji mobilnej.

Klienci oczekują, żeby produkty oferowane przez producentów klimatyzacji pomagały im ograniczać koszty energii elektrycznej, cieplnej oraz były przyjazne dla środowiska. Stąd piloty bezprzewodowe, sterowniki przewodowe czy aplikacje są nieco skomplikowane i wymagają pewnej wiedzy na temat ich używania. Dobrze ustawione pozwalają precyzyjnie chłodzić lub ogrzewać pomieszczenia, gdy jest to potrzebne. Niewłaściwie ustawione mogą być jedną z przyczyn awarii klimatyzacji. Czasami trzeba wymienić baterie albo powrócić do ustawień fabrycznych.

Zatkany odpływ skroplin.

Jeżeli wywiewane powietrze pachnie stęchlizną, sprawdź czy koniec rurki odprowadzającej skropliny zwisa swobodnie i czy nie jest niczym zatkany. Niektórzy użytkownicy klimatyzacji w mieszkaniach wkładają końcówkę rurki do pojemnika umieszczonego na balkonie obok agregatu. Nic się nie będzie dziać, gdy rurka będzie poprowadzona ze spadkiem oraz nie będzie zanurzona w wodzie. Warto też regularnie opróżniać pojemnik, szczególnie gdy klimatyzator działa na pełnych obrotach w czasie gdy na zewnątrz są wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza.

Wybija „korki”.

Ciągła praca klimatyzatora może przeciążyć obwód elektryczny. Nie powinno to się zdarzyć, gdy klimatyzator został założony na osobnym obwodzie elektrycznym z dedykowanym wyłącznikiem nadprądowym (producenci zalecają wyłącznik z symbolem „C”). Czasami klimatyzator jest podłączony na kablu z wtyczką do gniazdka, gdzie są już podłączone inne sprzęty elektryczne. Generalna zasada w takiej sytuacji brzmi: „Jedno gniazdko – jedno urządzenie”. Odpowiednie rozplanowanie podłączenia sprzętów może rozwiązać problem „wybijania korków”. Gdy ciągle jednak włącza się wyłącznik, może to wskazywać na poważniejszy problem, np. źle dobrany wyłącznik czy zawilgocone lub źle zamontowane przewody kablowe. W takim wypadku należy wezwać serwis.

 

Powyższe kroki pozwolą na samodzielne dbanie o klimatyzację. Nie zastąpią one jednak regularnego serwisu klimatyzacji. Zadzwoń, przyjedziemy.

 

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone