Najczęściej zadawane pytania

02 August 2021

Czy można grzać klimatyzacją?

O jakiej porze roku montować klimatyzator?

Czy klimatyzacja jest (nie)zdrowa?

Czy klima powoduje alergie?

Czy klima wysusza śluzówki?

Czy klima powoduje przeziębienia?

Jak należy używać klimatyzatora?

Co to są skropliny i co mogę z nimi zrobić?

Ile trwa montaż klimatyzatora?

Czy mogę sam wybrać klimatyzator?

Czy mogę sam zamontować klimatyzator?

Czy mogę kupić sam klimatyzator, bez montażu?

 

 

Czy można grzać klimatyzacją?

Tak. Klimatyzatory mają funkcję grzania. Jest to urządzenie, z którego możesz korzystać cały rok.  

 

O jakiej porze roku najlepiej montować klimatyzator?    

Właściwie to przez cały rok możesz zamontować klimatyzator. Są jednak argumenty, aby zrobić to w okresie jesień-wiosna.  Po pierwsze praca w chłodnym okresie jest bardziej komfortowa dla montażystów. Po drugie, lato to pełnia sezonu, więc czas oczekiwania na usługę jest długi. Jeśli późno zdecydujesz się na montaż, może okazać się, że chłodem klimatyzatora będziesz cieszyć się tylko na koniec lata. Po trzecie pamiętaj, że możesz dogrzewać się klimatyzacją podczas chłodniejszych dni, już po zakończeniu sezonu grzewczego.

 

Czy klimatyzacja jest (nie)zdrowa?

Klimatyzator to przedmiot. Nie może być ani zdrowy ani nie zdrowy.  Tak jak suszarka do włosów. Zdrowe lub nie zdrowe mogą być efekty prawidłowego bądź niewłaściwego korzystania z tego urządzenia. Zobacz:

Jak prawidłowo używać klimatyzatora.

Czy klima powoduje alergie?

Czy klima powoduje przeziębienia?

Czy klima wysusza śluzówki

 

Czy klima powoduje alergie?

Klimatyzator potrzebuje systematycznego czyszczenia, inaczej będą się w nim namnażać pleśnie, bakterie oraz grzyby. Musisz regularnie myć oraz wymieniać filtry. O tym, jak to to robić dowiesz się tu. Jednak w domowych warunkach nie wyczyścisz klimatyzatora tak, jak zrobi to profesjonalista z odpowiednim sprzętem. Dlatego tak ważny jest regularny serwis, choć wielu użytkowników uważa, że to zbędny wydatek. Jednak wizyta fachowca jest niezbędna, jeśli chcemy, aby urządzenie pracowało wydajniej, było bezpieczne, a przede wszystkim higieniczne. Umów się z nami na serwis.

 

Czy klima wysusza śluzówki?

Dla ludzkiego organizmu komfortowa wilgotność powietrza wynosi 40-60%. Klimatyzatory osuszają powietrze. To nie jest wada urządzenia, tylko jego sposób pracy. Urządzenie zasysa powietrze i je schładza. Podczas schładzania para wodna, która jest w powietrzu skrapla się, a z urządzenia wypychane jest ochłodzone i osuszone powietrze. Im urządzenie pracuje dłużej, tym bardziej osusza powietrze.  Jeśli przebywasz wiele godzin w zamkniętym, klimatyzowanym pomieszczeniu, możesz mieć uczucie suchości w gardle, piasku w oczach i ogólnego dyskomfortu. Aby tego uniknąć do klimatyzowanego pomieszczenia należy dostarczyć świeże powietrze. Oznacza to, że musisz regularnie otwierać okna i wietrzyć pomieszczenie. Jeśli w danym pomieszczeniu nie ma okien, powinno być ono wyposażone w jakiś system wentylacji mechanicznej. 

 

Czy klimatyzacja powoduje przeziębienia?

Przyjmuje się, że dla człowieka komfortowa temperatura latem wynosi 24-26°C, a zimą 20-22°C. Specjaliści zalecają, żeby różnica temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz nie wynosiła więcej niż 6°C. Oznacza to, że jeśli na zewnątrz jest 33°C, to w pomieszczeniu powinno być 27°C. I jest problem. Wielu latem po wejściu do pomieszczenia chce szybko się schłodzić, więc ustawia temperaturę klimatyzatora na 17°C, a nawiew na najwyższą prędkość. Następnie siada w pobliżu wylotu powietrza. I tak zapewnisz sobie przeziębienie. To żadne odkrycie, że jeśli jesteś rozgrzany oraz spocony i usiądziesz w zimnym przeciągu to się pochorujesz. To nie wina urządzenia.

 

Jak należy używać klimatyzatora?
Pamiętaj o kilku sprawach:

-Regularnie myj oraz wymieniaj filtry. 

-Regularnie serwisuj urządzenie.

-Ustawiaj temperaturę klimatyzatora tak, żeby różnica temperatur nie wynosiła więcej jak 6°C.

-Nie przebywaj blisko wylotu powietrza.

-W czasie pracy klimatyzatora nie otwieraj okien.

-Regularnie wietrz pomieszczenia, a szczególnie po długiej pracy klimatyzatora.

 

Co to są skropliny i co mogę z nimi zrobić?

Skropliny (inaczej kondensat) powstają zarówno w jednostce wewnętrznej klimatyzatora (w czasie funkcji chłodzenia), jak i zewnętrznej (w czasie funkcji grzania). Para wodna (inaczej wilgoć w powietrzu) pod wpływem obniżenia temperatury zmienia stan skupienia w ciekły. Woda osiada na korytku, a następnie rurką jest odprowadzana na zewnątrz urządzenia. Rurka może być podłączona do kanalizacji, odprowadzana na zewnątrz budynku wzdłuż elewacji albo zbierana do pojemnika. Jeśli zbierasz wodę do pojemnika, możesz jej używać do podlewania kwiatów. W niektórych przypadkach trzeba zainstalować pompkę skroplin. To dodatkowe, dyskretnie montowane urządzenie pomaga odprowadzać wodę, gdy instalacja jest długa lub skropliny nie mogą opadać grawitacyjnie, tylko trzeba je skierować np. w górę. To w jaki sposób należy odprowadzać skropliny jest ustalane z klientem podczas obmiaru. 

 

Ile trwa montaż klimatyzatora?

Czas montażu zależy od tego, ile urządzeń w danej lokalizacji zamówił klient. Typowy montaż, czyli krótka instalacja, jedna jednostka wewnętrzna to kwestia około 4 godzin.

 

Czy mogę sam wybrać klimatyzator?

I tak i nie. Podczas dokonywania obmiaru nasi pracownicy poinformują Cię jaki typ urządzenia jest możliwy do instalacji. Przecież klimatyzator nie jedno ma imię. Gdy już będziesz wiedzieć jaki typ jednostki jest odpowiedni dla Ciebie oraz jakie parametry musi spełniać, wtedy w tych granicach będziesz mógł wybrać atrakcyjne dla Ciebie urządzenie. Nie obawiaj się. To będzie szeroki wachlarz możliwości .

 

Czy mogę sam zamontować klimatyzator?

I tak i nie. Możesz zamontować klimatyzator jeśli posiadasz odpowiednie uprawnienia.

 

Czy mogę kupić sam klimatyzator, bez montażu?

I tak i nie. Możesz kupić jedynie klimatyzator, ale musisz okazać nam odpowiednie uprawnienia lub umowę z firmą, która takie ma. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone