Ile prądu zużywa klimatyzacja?

27 August 2021

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 2 minuty.

 

Spis treści:

 

- Jak policzyć zużycie prądu przez klimatyzator?

- Miesięczny koszt klimatyzacji 

Koszt klimatyzacji to jeden z podstawowych kryteriów przy podejmowaniu decyzji, czy w ogóle zainstalować klimatyzację. Precyzyjne obliczenie zużycia prądu jest sprawą dość skomplikowaną. Składa się na to kilka czynników. Jak duże jest to pomieszczenie? Ile ma okien? Jakie jest położenie geograficzne lokalu? Jak często będzie pracowało urządzenie? Jakie jest przeznaczenie lokalu? Tych pytań jest jeszcze więcej. Możesz jednak podjąć próbę samodzielnego policzenia zużycia prądu. Nie będą to dokładne obliczenia, ale dadzą Ci orientacyjną informację o kosztach użytkowania klimatyzatora

Jak policzyć zużycie prądu przez klimatyzator?

Załóżmy, że chcesz policzyć żużycie energii elektrycznej dla pomieszczenia mieszkalnego o powierzchni 35m2. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzebujemy 100W mocy chłodniczej. Tu mała uwaga: moc chłodnicza urządzenia nie oznacza tego samego co jego pobór prądu. Jednym z najpopularniejszych modeli do tego typu powierzchni jest Rotenso Imoto 3,5kW. Dlatego właśnie jego użyję do swoich obliczeń. Teraz popatrz na specyfikację techniczną tego modelu na stronie producenta. Z tabeli wynika, że nominalny pobór prądu przy funkcji chłodzenia to 1089W, czyli 1,089kW, natomiast grzania 1050W, czyli 1,05kW. Teraz pojawia się pytanie, jak długo będzie pracował klimatyzator w ciągu doby. Załóżmy, że 4godziny. Teraz możesz policzyć dobowy pobór prądu tego urządzenia dla funkcji chłodzenia lub grzania według poniższego wzoru:

 

E_el.24h = t x P

gdzie:

E_el.24h oznacza zużycie energii elektrycznej przez urządzenie w ciągu doby

t oznacza czas pracy klimatyzatora w ciągu doby

P oznacza pobór mocy przez klimatyzator

 

Teraz możesz policzyć zużycie energii dla funkcji:

- chłodzenia

E_el.24h = 4h x 1,089kW

E_el.24h = 4,356kWh

- grzania 

E_el.24h = 4h x 1,05kW

E_el.24h = 4,2kWh

 

Podaną wartość pomnóż przez jednostkową cenę energii elektrycznej Twojego dostawcy. Załóżmy, że wynosi ona 0,60zł.

Chłodzenie: 4,356 x 0,6 = 2,61

Grzanie: 4,2 x 0,6 = 2,52

 

Miesięczny koszt klimatyzacji
Z powyższych wyliczeń wynika, że za chłodzenie pomieszczenia z naszego przykładu zapłacisz 2,61zł za dzień, a za chłodzenie 2,52zł. Teraz pomnóż to przez ile dni w miesiącu będziesz używać klimatyzator. Niech będzie 30. Przy powyższych założeniach za miesiąc chłodzenia zapłacisz 78zł, a grzania 75zł. Pamiętaj, że to jedynie poglądowe wyliczenie, które ma dać obraz tego, czy używając klimatyzację zapłacisz 1zł czy 1000zł więcej niż zwykle. Przecież są dni czy tygodnie, gdy nie będziesz musiał używać klimatyzacji. Po za tym klimatyzator nie pracuje w jednostajnym trybie, więc pobór prądu nie jest stały. Klimatyzatora, podobnie jak innych urządzeń elektrycznych w Twoim domu (pralka, żelazko, suszaka do włosów), nie używasz codziennie przez cały rok. Ale o  tym poczytasz więcej tu.

 

 

 

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone