Dlaczego warzywa mają mieć lepiej?

24 June 2021

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 2 minuty.

Spis treści:

 

- Chłodzić czy nie chłodzić

- Klima to nie luksus

- Klima to nie zbędny gadżet 

Pamiętacie tę scenę z Przyjaciół, kiedy zepsuł się grzejnik i Monica otworzyła lodówkę, żeby się ochłodzić?

 

 

 

 

 

 

 

 

Latem otwieram lodówkę, patrzę na marchewki oraz cukinie leżące sobie na zimnej półce i myślę sobie: ale z was szczęściary. Też tak macie? Albo znacie to uczucie błogiej ulgi, kiedy w sklepie sięgacie po lody z zamrażarki? No właśnie. 

 

Chłodzić czy nie chłodzić

W naszej strefie klimatycznej lato nie uchodzi za gorące, jednak ostatnimi laty dotykają nas fale silnych upałów. W naszych domach w wakacyjnym okresie temperatura znacznie przewyższa te komfortowe 24-26°C (o tym, co to komfort cieplny napiszę innym razem). Często nawet nocne temperatury są tak wysokie, że nie przynoszą upragnionej ulgi, a mieszkania po prostu nie zdążą się wychłodzić przed kolejnym upalnym dniem. Ratujemy się zaciągniętymi roletami, wiatrakami, zimnymi napojami albo ucieczką z domu do lasu lub nad wodę.

Klima to nie luksus

Zastanawiam się dlaczego w poszukiwaniu komfortowej temperatury nie myślimy o założeniu w domu klimatyzacji. Wielu cały czas sądzi, że klimatyzator w domu to luksus, drogi gadżet, którego nie opłaca się kupować skoro będzie użytkowany tylko kilka tygodni w roku.

 

Sprawa pierwsza. Klimatyzacja nie jest już produktem luksusowym. Koszt klimatyzatora i jego montażu jest cenie dobrej do lodówki lub telewizora. A roczny koszt serwisu jest tańszy niż niejeden miesięczny abonament telewizyjny czy telefoniczny. A co z argumentem, że klimatyzacji się nie opłaca bo będzie używana tylko kilka tygodni w roku? Klimatyzator nie tylko chłodzi. Ma też funkcję grzania (co jest niezwykle przydatne w przejściowym sezonie, gdy jest już chłodno a nasza spółdzielnia jeszcze nie grzeje), wiec można ja użytkować cały rok (tym czy to się opłaca napiszę innym razem).

 

Klima to nie zbędny gadżet

A nawet jeśli myślisz, że będziesz używać klimę tylko latem i w te największe upały, to i tak nie jest to nierozsądny zakup. Przecież posiadamy mnóstwo rzeczy, które użytkujemy stosunkowo rzadko i wcale nie myślimy o nich, że to zbędny sprzęt. Czy uważasz, że nie opłaca się kupować piekarnika bo latem nie będziesz go używać? Po co lodówka? Jesienią, zimą i wiosną możesz trzymać warzywa na balkonie, a latem kupować codziennie i jeść na bieżąco zanim się zepsują. Czy opłaca się kupować pralkę skoro będziesz ją używać tylko raz w tygodniu? Po co ci w domu sokowirówka, wiertarka skoro używasz ich raz na kilka tygodni? Masz w swoim domu sprzęty, który użytkujesz z różną częstotliwością. Fakt niektóre nawet rzadko, jednak nie potrafisz sobie wyobrazić, że tych przedmiotów nie posiadasz. Bo co się dzieje kiedy, któryś z nich aktualnie potrzebujesz? Kilka dni temu moja siostra kupiła przez Internet mebel do samodzielnego montażu. Pomyślała, że producent dołączył niezbędne elementy. Okazało się jednak, że otwory nie były wcześniej nawiercone i nie mogła przykręcić śrubek. W domu nie miała wkrętarki, bo po co? Pojechała do najbliższego marketu budowlanego i w ciągu kilku minut kupiła wiertarko-wkrętarkę. Tylko pan z obsługi, który pomagał jej wybrać odpowiedni model nie rozumiał dlaczego jest tak sfrustrowana.

 

Albo z innej strony. Obecnie kiedy ktoś kupuje samochód, jedno z podstawowych pytań brzmi: Czy jest klima? I tu nikt nie myśli, że po co mi klima w aucie skoro lato jest takie krótkie. Jasne, żadne mieszkanie latem nie osiągnie tak niebezpiecznej temperatury jaką może mieć nagrzany samochód, ale chyba rozumiesz co mam na myśli. Niekonsekwentnie oceniamy co się opłaca, a co nie.

 

Ja doszłam do wniosku, że to nie w porządku, że bardziej dbam o komfort swoich warzyw w lodówce, niż własnego ciała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone