Dostrzegaj nieoczywiste – krótki przewodnik dla instalatora

24 czerwca 2021

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 2 minuty.

Rozwój technologii w branży klimatyzacyjnej oraz era globalizacji sprawiła, iż asortyment producentów klimatyzatorów stale się poszerza mnogość modeli klimatyzatorów sprawia, że początkujący serwisant może czuć się zdezorientowany.

Nikt nie oczekuje, że będziesz znał się na wszystkim. Nikt nie wymaga, że sam zdiagnozujesz skomplikowane problemy z pracą urządzenia. Wymaganiem jest zdrowy rozsądek pozwalający dostrzec rzeczy nieoczywiste.

Poniżej zamieszczamy listę rzeczy, które podczas serwisu szybko dostrzeżesz, mając nawet minimalne doświadczenie w branży. 

Plamy z oleju. Gdzie są plamy, tam na pewno doszło do wycieku czynnika chłodniczego. Można je zauważyć głównie na połączeniach kielichowych. Wystarczy jak przejedziesz gołą ręką w okolicach połączeń. Lepka maź stanowi sygnał, że połączenie jest nieszczelne.

Brudny wentylator jednostki wewnętrznej oraz lamele. Wzrokowo oceń ich stopień zabrudzenia. Czasami wystarczy przedmuchać sprężonym powietrzem, ale w większości wypadków wypada je dokładnie umyć. Nawet prawidłowa diagnoza oraz rozwiązanie skomplikowanego problemu nie jest warta wstydu, jaki poczujesz gdy z włączonego klimatyzatora wypadną drobiny brudu.

Umyj filtr powietrza i poinformuj o tym klienta. Może nie wiedzieć czym jest parownik, może nie orientować się jaki czynnik płynie w przewodach, ale wie co to jest filtr powietrza. Poinformowanie go o jego konserwacji sprawi, że poczuje się bezpiecznie i nie będzie przeszkadzał w dalszym serwisie.

Zwróć uwagę na stan izolacji na przewodach chłodniczych. Nieefektywna praca klimatyzatora może wynikać z uszkodzeń otuliny znajdującej się na zewnątrz budynku. Wystarczy jak ją uzupełnisz.

Gdy przyjdzie ci dokonanie naprawy, zwróć uwagę na dodatkowe czynniki:

  1. Dokładnie sprawdzaj to, co kiedyś zrobiłeś oraz co zrobili twoi poprzednicy. Jeżeli widzisz jakąś nową część, nie zakładaj że została prawidłowo podłączona do zasilania albo ma właściwe parametry pasujące do urządzenia. Zweryfikuj to, zanim przystąpisz do naprawy. Inni mogli się pomylić. Ty również.

  2. Zanim zaczniesz montować nową część, upewnij się co do postawionej diagnozy oraz czy masz właściwą do niej część. Jak byś się czuł, gdybyś wymontował niesprawną sprężarkę i zorientował się, że ta którą chcesz zamontować, nie jest taka sama?

 

 

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone