Dlaczego mój klimatyzator nie dmucha zimnym powietrzem?

18 sierpnia 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 3 minuty.

"Klimatyzator nie chłodzi" - to najczęstsze telefony do naszego serwisu. W tym artykule podpowiadamy, co może być najczęstszą przyczyną. I wcale nie musi to być to, czego się wszyscy obawiają - nieszczelność w instalacji chłodniczej. 


Jedną z najczęściej spotykanych tego, że klimatyzator nie chłodzi jest brak czynnika chłodniczego. Wynika to albo z błędów montażysty popełnianych już na etapie instalacji, albo przebicia rur chłodniczych podczas remontu.

Z naszej praktyki zauważyliśmy, że trzeba brać też pod uwagę prozaiczne, łatwe do usunięcia przyczyny.

Temperatura w pomieszczeniu jest zbliżona do temperatury zażądanej na pilocie. Możesz to sprawdzić, gdy zmierzysz temperaturę w pomieszczeniu, np. telefonem, i ustawisz na pilocie najniższą możliwą temperaturę na klimatyzacji. Jeżeli to nie pomoże, to znaczy że trzeba wezwać wykwalifikowanego serwisanta do usunięcia przyczyny usterki.

Kolizja trybów jednostek w układzie multiplit. Czasami problemem może być niedogadanie z pozostałymi użytkownikami. Jeden włącza w trybie grzania, drugi w trybie chłodzenia. Kto pierwszy włączył klimatyzator, to może się cieszyć chłodem lub ciepłem. Ten co się spóźnił... no cóż ma pecha. Jednostka typu multisplit nie może jednocześnie działać na trybie chłodzenia i grzania.

Zabrudzony filtr powietrza. Użytkownik powinien go regularnie w czasie użytkowania czyścić. Niektórzy z naszych klientów czyszczą filtry raz w tygodniu! 

Otwarte drzwi i okna. Gdy okna i drzwi są otwarte na oścież, ciągle dopływa ciepłe lub zimne powietrze z zewnątrz, zaburzając w ten sposób odczyty temperatury na czujniku zamontowanym w jednostce wewnętrznej. Wystarczy zamknąć drzwi i okna, żeby zaczęła normalnie pracować.

Znajomość powyższych przyczyn pozwoli na właściwą diagnozę problemu i ustalenie dalszego działania. Oczywiście, najlepszym sposobem na uniknięcie stresu wywołanego niedziałającą klimatyzacją jest dbanie o regularną konserwację. Kliknij w zakładkę Kontakt i zadzwoń do nas przed sezonem letnim, zaplanuj wizytę serwisową i ciesz się chłodem w upalne dni.

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone