Centrale wentylacyjne - konserwacja

23 sierpnia 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 10 minut.

Jak wygląda konserwacja typowej centrali wentylacyjnej? Na co należy zwrócić uwagę? W tym artykule omówiono czynności kontrolne dla typowej centrali wentylacyjnej instalowanej w domach jednorodzinnych. 


Zanim zabierzemy się za konserwację urządzenia należy zapoznać się z instrukcją producenta. To konieczny krok. Chociaż budowa każdej centrali jest podobna, to zalecenia dotyczące konserwacji mogą się różnić.

Na początku należy włączyć urządzenie i posłuchać jak pracuje. Niepokojące odgłosy, nadmierne, nietypowe drgania i wibracje podczas pracy mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy wentylatora lub nieprawidłowym montażu samej centrali.

Kolejnym elementem kontroli będzie sprawdzenie poprawność działania automatyki sterowania pracą centrali. Polega to na sprawdzeniu poprawności działania zaworów mieszających zamontowanych na instalacji doprowadzającej medium do centrali czy siłowników przepustnic.

To dobry moment, żeby sprawdzić, jak zachowują się połączenia elastyczne między obudową centrali a kanałami wentylacyjnymi w trakcie jej pracy. Dlaczego? Centrala generuje wibracje, które mogą szkodliwie oddziaływać na stan tych połączeń. Wzrokowa kontrola pozwala szybko zlokalizować usterki i zapobiec większym naprawom.

Po przeprowadzeniu wstępnych czynności, można odłączyć centralę od zasilania i przystąpić do szczegółowej kontroli jej wnętrza i zamontowanych w niej komponentów.

Kontrola stanu centrali

Kontrolą ruchomych komponentów obejmujemy przegląd działania wentylatora. Należy sprawdzić, czy wirnik wentylatora swobodnie się obraca, czy jest wypośrodkowany w stosunku do leja wlotowego oraz jak stabilnie jest osadzony na wale silnika.

Innym newralgicznym punktem kontroli jest sprawdzenie szczelności instalacji obiegu czynnika do nagrzewnicy lub chłodnicy. W przypadku instalacji  glikolowej/wodnej dobrą praktyką będzie zwrócenie uwagi na stan zaworów odcinających, zwrotnych, regulacyjnych oraz działanie pompy obiegowej. Wszelkie wycieki z instalacji trzeba na bieżąco usuwać. Jeżeli chłodnica pracuje na czynniku chłodniczym, należy wykonać  kontrolę szczelności doprowadzającej go instalacji.

Czyszczenie elementów narażonych na działanie czynników zewnętrznych to jedna z ważniejszych czynności serwisowych. Podczas mycia można zauważyć drobne usterki i sprawdzić ruchome elementy. Obejmuje to umycie powierzchni nagrzewnicy, chłodnicy oraz tacy ociekowej wodą z łagodnym detergentem. W przypadku wymiennika ciepła można go przedmuchać sprężonym powietrzem lub odkurzyć odkurzaczem wyposażonym w miękką ssawkę. 

Na końcu należy wymienić filtry zgodnie z zaleceniami producenta oraz kontrolujemy stan przewodów elektrycznych. Wprawny elektryk zauważy poluzowane podłączenia elektryczne, nadpalone kable oraz niedokręcone zaczepy od czujników.

Kontrola końcowa

Należy uruchomić urządzenie i wsłuchać się w jego pracę. 

Na koniec warto zajrzeć do sterownika i sprawdzić, czy jego pierwotne ustawienia zostały zachowane.

Kontrola systemu wentylacji na tym się nie kończy. Należy również sprawdzić drożność czerpni i wyrzutni powietrza oraz stan i stabilność mocowania kratek zabezpieczających. W razie stwierdzenia ognisk korozji należy zastosować odpowiednie środki czyszczące oraz zabezpieczające powierzchnię.

Osobnym tematem jest kontrola oraz czyszczenie przewodów wentylacyjnych, ale jemu zostanie poświęcony osobny artykuł.

Podsumowanie


Profilaktyczne kontrole są niezbędne, żeby urządzenia pracowały długo i bezawaryjnie.

Kliencie! Jeżeli szukasz serwisanta, który nie tyle po prostu zajrzy do środka a jeszcze coś przy tym porobi, kliknij w zakładkę Kontakt i zamów usługę serwisową. 

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone