7 kroków na poprawę wydajności klimatyzacji

18 sierpnia 2022

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż 3 minuty.

W tym artykule zaprezentujemy 7 prostych kroków, dzięki którym poprawisz wydajność swojej klimatyzacji oraz zaoszczędzisz pieniądze. 


Odpowiednia nastawa temperatury

Zaleca się, aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgała maksymalnie 6°C. Utrzymanie stałej temperatury nie tylko podnosi komfort cieplny użytkownika, ale pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach i kosztownych wymianach elementów eksploatacyjnych klimatyzatora.

Odpowiedni tryb pracy

Nikt nie zabroni tobie samodzielnie ustawić tryb i temperaturę pracy jednostki. Korzystniej będzie jednak, jak włączysz tryb automatyczny.

Klimatyzator na podstawie różnicy pomiędzy aktualną temperaturą pomieszczenia a nastawioną temperaturą zadecyduje czy powinno chłodzić, grzać, czy może wentylować. Klimatyzator będzie pilnował wskazania temperatury pomieszczenia i dostosowywał pracę sprężarki do nastawionej temperatury. Nie ma obawy, że zepsuje się sprężarka. Została ona przygotowana do tego typu pracy.

Odpowiedni kierunek nawiewu powietrza

Klimatyzatory ścienne są najczęściej zamontowane tak, że wylot powietrza znajduje się około 1,8 – 2 metrów od poziomu podłogi. Skierowanie żaluzji klimatyzatora za bardzo w dół powoduje, że powietrze ma ograniczone możliwości przepływu, a samo pomieszczenie dłużej się ochładza. Niektórzy zauważyli, że dobre efekty daje skierowanie łopatek równolegle do poziomu podłogi.

Odpowiedni przepływ powietrza 

Mokre pranie stojące przed jednostką zewnętrzną może i szybko wyschnie, ale czy będzie to korzystne dla poprawnej pracy sprężarki, która będzie musiała dłużej i intensywniej pracować?

Odpowiednie dbanie o filtry

Co 2 tygodnie myj filtry powietrza. Brudny filtr skutecznie blokuje swobodny przepływ powietrza, a klimatyzator dłużej pracuje na wyższych obrotach, co prowadzi do szybszego zużycia się elementów eksploatacyjnych.

Odpowiednie korzystanie z urządzeń generujących ciepło

Nie używaj piekarnika w upalne dni. Bez tego jest dostatecznie ciepło w mieszkaniu. Spróbuj użyć kuchenki mikrofalowej albo zorganizować grilla dla rodziny na działce lub w ogrodzie.

Odpowiednie zasłanianie okien

Szyby zajmują 70% całego okna. Obecnie w wielu domach zakłada się okna z bardzo dobra izolacyjnością cieplną, co sprawia, że ciepło tak łatwo nie opuszcza budynku. Zimą sprawdza się to znakomicie, gorzej latem.

Rolety oraz żaluzje zewnętrzne, markizy, screeny, rolety wewnętrzne czy plisowane – na rynku jest dostępny spory wybór sposobów na zminimalizowanie przegrzewania pomieszczeń.

Wróć do Bazy wiedzy

Skontaktuj się z nami

biuro@hurtklima.com

+48 602 196 898

+48 530 800 549

Odwiedź  nas

ul. Sobieskiego 64a lok 227

Sosnowiec 41-200

wszelkie prawa zastrzeżone